Pakowanie ładunków o dużych gabarytach. Czy kartony się sprawdzą?

Pakowanie ładunków o dużych gabarytach nie jest łatwym zadaniem. Wymagają odpowiedniego zabezpieczenia i opakowań, które są wystarczająco odporne. Istnieje wiele rodzajów opakowań. Jednym z najbardziej ekonomicznych i ekologicznych są pudła kartonowe. Na pozór może się wydawać, że nie jest to najlepszy wybór do pakowania ciężkich i dużych przedmiotów, lecz nie jest to prawda. Pudła kartonowe są niezwykle wytrzymałe.

Jakie cechy mają kartony z tektury falistej?

Jednym z rodzajów kartonów są opakowania wykonane z tektury falistej. Opakowania z tego typu tektury są niezwykle wytrzymałe. Mogą mieć 3 lub 5 warstw o rodzaju fal dostosowanych do potrzeb klienta. Są odporne na czynniki takie jak zgniatanie, czy narażenie na wodę. Nie są także podatne na przebicia. Mimo tego, że są wykonane z kartonu, opakowania te są bardzo sztywne.

Idealnym rozwiązaniem do przewożenia przedmiotów o dużych gabarytach są opakowania paletowe. Są to płaskie pudła o wielkości dostosowanej do wielkości palety. Do transportu przedmiotów o nietypowych kształtach warto zastosować kartony, które mają przegródki dostosowane do danego przedmiotu. Dzięki nim ładunek zostanie ustabilizowany i ochroniony przed uszkodzeniem wynikającym z przesuwania się wewnątrz opakowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku przedmiotów, które są jednocześnie duże i delikatne.

Zalety opakowań wykonanych z tektury litej

Drugim typem kartonu doskonałym do przewożenia przedmiotów o dużych gabarytach są opakowania z tektury litej. Ich parametry można dostosować do potrzeb na etapie produkcji, odpowiednio kształtując włókna. Jest to istotne ze względu na to, że nadanie włóknom określonego kierunku wpływa na wytrzymałość opakowania. Karton z tektury litej może mieć jedną lub wiele warstw. Ten rodzaj kartonu podobnie jak tektura falista jest odporny na różnego rodzaju szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Dużą zaletą opakowań kartonowych jest ich niewielka waga, dzięki czemu transport dużych ładunków jest łatwiejszy, ponieważ do ciężaru przedmiotu nie dochodzi duża waga opakowania.