Jakie wykorzystuje się tektury w branży opakowaniowej?

Tekturę stosowano w przemyśle już w XIX wieku. Wraz z rozwijającymi różnymi gałęziami przemysłu i handlu rosło zapotrzebowanie na praktyczne opakowania. Tekturowe pudełka miały tę zaletę, że były lekkie, łatwe do przycięcia i uformowania.
W miarę rozwoju technologii produkcji powstawały różne odmiany tektury – kilkuwarstwowe złożone z warstw płaskich i falistych. Możliwe jest także wycinanie z nich rozmaitych, czasem bardzo skomplikowanych kształtów.

W dobie postępującego zanieczyszczenia środowiska tektura jako materiał biodegradowalny (pozyskuje się ją z makulatury i tzw. ścieru drzewnego) wypiera inne materiały, na przykład plastik. Opakowanie z tektury łatwo poddaje się procesom recyklingu. Niewątpliwym atutem jej są także niskie koszty produkcji.

Opakowania z tektury nie tylko służą do transportu towarów. W czasach mody na rozwiązania ekologiczne również prezenty możemy pakować w pudełka i pudełeczka tekturowe. Nie wymagają one malowania ani oklejania. By dodać im szyku, wystarczy przewiązać je papierowym lub jutowym sznurkiem, zawiązując elegancką kokardę.

Właściwości tektury a zastosowanie

Obecnie produkuje się tekturę o różnej gramaturze – najczęściej w przedziale od 350-400 g/m² do 900-1000 g/m². Może się ona składać ze sklejonych ze sobą płaskich warstw lub płaskich sklejonych z falistymi naprzemiennie. Produkuje się z niej różnej wielkości pudła klapowe, teleskopowe, wkładki i przekładki zabezpieczające towar przed przemieszczaniem się w czasie drogi i ewentualnymi uszkodzeniami.

Cieńsze tektury, na przykład trzywarstwowe są często wykorzystywane do produkcji różnego rodzaju przekładek, zabezpieczeń delikatnych przedmiotów podczas transportu i magazynowania. Układane warstwowo pozwalają na bezpieczne zapakowanie towaru i wzmocnienie stabilności paczek.

Grubsze odmiany tektury, szczególnie falistej, są przeznaczone do opakowania i przewozu dużych gabarytów. Są one bardziej wytrzymałe i odporne na ewentualne urazy mechaniczne.
Zarówno opakowania z tektury litej, jak i falistej są jak wszystkie rodzaje papieru poddawane recyklingowi i mogą być wykorzystane ponownie.