Plastik, drewno i tektura charakteryzują się innymi właściwościami. Wybór materiału, z którego ma być wykonane opakowanie, zależy głównie od tego, jakie przedmioty planuje się w nim przechowywać. Ważne jest również to, czy opakowanie ma służyć jedynie do przechowywania danego towaru, czy również do transportu. Należy wziąć pod uwagę także warunki, w jakich będzie znajdować się dane opakowanie.
Naturalnym materiałem wykorzystywanym do tworzenia opakowań jest tektura. Opakowania z tektury falistej mają różne grubości. Karton może być na tyle gruby i wytrzymały, by można w nim było przenosić dość ciężkie ładunki i by nie był wrażliwy na wilgoć. Pudła tekturowe często służą do transportu i przechowywania towaru. Zaletą opakowań tekturowych jest ich nieduża waga, co wpływa na obniżenie kosztów transportu. Opakowania te są bezpieczne dla pracowników, ze względu na brak odstających elementów.
Drugim naturalnym materiałem na opakowania jest drewno. Opakowania drewniane mogą być wykonane z litego drewna, płyt wiórowych oraz płyt OSB. Ich główną zaletą jest to, że są sztywne i stabilne. Często służą do transportu ładunków o bardzo dużej masie. Opakowania drewniane można dostosować do różnych potrzeb dzięki dużemu wyborowi ich rodzajów.
Tworzywa sztuczne są bardzo wytrzymałymi materiałami. Skutecznie zabezpieczają produkty znajdujące się w nich przed wilgocią, wyładowaniami elektrostatycznymi, wpływem substancji chemicznych, zmiennymi temperaturami oraz wpływem gazów. Można dopasować je do kształtów i rozmiarów ładunków. Dzięki zróżnicowanej technologii wytwarzania, opakowania z tworzyw sztucznych mają różne właściwości. Mogą być bardzo lekkie, jednocześnie doskonale zabezpieczając przedmiot znajdujący się w środku. Opakowania i wkładki wytwarzane są z pianki polietylenowej, polipropylenu czy styropianu. Najczęściej wykorzystywane są do zabezpieczania poszczególnych komponentów na etapie produkcji.