Opakowania drewniane cechują się dużą wytrzymałością. Wykonywane są z litego drewna, płyt wiórowych lub płyt OSB. Materiały te są stosunkowo lekkie, a jednocześnie sztywne i zapewniające stabilność. Wielką zaletą tego rodzaju opakowań jest możliwość wielokrotnego korzystania z nich, a w przypadku gdy nie nadają się do dalszego użytku, można w łatwy sposób je przetworzyć.
Opakowania drewniane doskonale nadają się do transportu różnego rodzaju ładunków. Szczególnie polecane są do przewożenia dużych i ciężkich przedmiotów np. w branży hutniczej. Sprawdzą się doskonale również do transportowania rzeczy, które są narażone na uszkodzenia. Z tego względu mogą być wykorzystywane w branży motoryzacyjnej czy elektronicznej. Drewniane opakowania zapewniają izolację termiczną, dzięki czemu mogą być używane do transportu przedmiotów wrażliwych na przegrzanie. Opakowania te wykorzystywane są również do transportu drogą morską lub lotniczą.
Opakowania drewniane sprawdzą się również do przechowywania różnych przedmiotów w halach magazynowych, placówkach handlowych oraz zakładach przemysłowych.
Drewniane skrzynki i pudełka są idealne do transportu warzyw i owoców. Kartonowe opakowania nie sprawdziłyby się ze względu na sok, który puszczają owoce.
Aby pełnić dobrze swoją funkcję, opakowania drewniane w zależności od potrzeb mogą składać się z różnych elementów.
Pierwszym z nich są palety przemysłowe. Sprawdzają się doskonale w magazynowaniu gotowych wyrobów oraz w transporcie wewnątrzzakładowym.
Drugim elementem są nadstawki paletowe. Służą jako ochrona ładunku. Dopasowuje się je do wielkości palety. Mogą być wzmocnione drewnianymi lub metalowymi okuciami.
Do zabezpieczenia ładunku służą pokrywy do nadstawek paletowych. Umożliwiają piętrowe składowanie ładunków.
Z kolei przekładki drewniane wykorzystywane są do ochrony ładunku wewnątrz skrzyni przed przemieszczaniem się. Używa się je również do separowania większej ilości transportowanych przedmiotów.