Jakie atesty muszą mieć opakowania plastikowe?

Opakowania plastikowe cieszą się w dzisiejszym świecie ogromną popularnością. Z pewnością  wielokrotnie kupujesz zapakowane w nie produkty spożywcze, leki, suplementy diety, ubrania, czy akcesoria.

Są tak powszechne, że obecnie trudno jest wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez nich. Powstają z różnych tworzyw sztucznych takich jak np. polietylen, polipropylen, polichlorek winylu czy polistyren. Każde opakowanie musi jednak spełniać konkretne wymogi i normy, a także posiadać odpowiednie atesty potwierdzające jego bezpieczeństwo dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska.

Dlaczego opakowania plastikowe muszą posiadać atesty?

Atest to specjalny dokument potwierdzający, że opakowanie spełnia wszystkie obowiązujące normy i może być dopuszczone do obrotu. Aby opakowanie wyprodukowane z tworzywa sztucznego mogło znaleźć się na sklepowej półce, musi najpierw przejść odpowiednie badania i uzyskać pozytywną opinię. Taki wymóg wynika z faktu, iż nie każdy rodzaj plastiku jest bezpieczny dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska.

Niektóre tworzywa sztuczne mogą wchodzić w reakcję chemiczną z przechowywaną w nich żywnością. W ten sposób zmieniają jej skład, a szkodliwe substancje przedostające się do żywności lub leków negatywnie wpływają na ludzki organizm. Inne tworzywa wydzielają niebezpieczne substancje, które przenikają do zapakowanych w nie produktów, modyfikując ich zapach albo smak. Plastikowe opakowania nie mogą w żaden sposób zmieniać składu, zapachu ani smaku produktów. Muszą być całkowicie bezpieczne.

Atesty dla opakowań z tworzyw sztucznych:

1. Deklaracja zgodności dla tworzyw sztucznych
Wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych produkowane i sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą spełniać wymogi Deklaracji zgodności dla tworzyw sztucznych. Tworzywa użyte do wyprodukowania danego opakowania muszą być całkowicie bezpieczne dla zdrowia konsumentów i środowiska naturalnego. Nie mogą wydzielać niebezpiecznych substancji, które mogłyby przeniknąć do pakowanych w nie produktów.

2. Atest Food and Drug Administration
Jest on wydawany przez amerykańską Agencję Żywności i Leków. Jest potwierdzeniem, iż surowiec, z którego produkowane są opakowania, nie wchodzi w reakcje chemiczne z żywnością ani z lekami.

3. Atest Narodowego Instytutu Leków
Atest ten jest obowiązkowy dla wszystkich opakowań z tworzyw sztucznych przeznaczonych do pakowania leków. Potwierdza, iż opakowanie jest wyprodukowane z surowców nietoksycznych i bezpiecznych dla ludzkiego zdrowia.

4. Certyfikat jakości ISO i świadectwo jakości
Certyfikat jakości ISO 9001 to dokument, który poświadcza, że wszystkie wyroby produkowane w konkretnym zakładzie spełniają wymogi określonych norm i przepisów prawnych. Jest on również dowodem, iż system zarządzania jakością w danym przedsiębiorstwie jest zgodny z normą. Opakowania posiadające ten certyfikat odznaczają się najwyższą jakością i nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia.

5. Atest Państwowego Zakładu Higieny
Dokument ten jest wydawany przez najstarszą instytucję zdrowia publicznego w Polsce. Poświadcza on, że dane opakowanie plastikowe jest zgodne z obecnie obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Ten atest higieniczny jest dowodem na to, że dany produkt jest zgodny z obecnymi normami bezpieczeństwa.